DSP #2 – Praca zdalna

W dzisiejszych czasach taki rodzaj wykonywania obowiązków zdobywa coraz większą popularność. Istnieją pewne profesje, które nie wymagają obecności w danym miejscu. Rzecz jasna nie wszystkie. Pielęgniarka swoimi pacjentami nie zajmie się zdalnie, natomiast programista; grafik; projektant bez problemu może swoją prace wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. Siedząc w ogrodzie, kawiarni czy w ciepłym fotelu w domu.

Problemem niestety są pracodawcy, którzy na pracę zdalną patrzą niechętnie. Ostatnio w branży IT trochę się pozmieniało i praca ta ma coraz większą rzeszę sympatyków.

Ja osobiście od ponad dwóch lat pracuję całkowicie zdalnie, a dokładnie w swoim domu. Wcześniej jednak pracowałem dwa lata w biurze i dwa lata częściowo zdalnie (2 lub 3 dni tygodniowo u zleceniodawcy). Zauważam więc różnicę.

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Nie, praca zdalna nie jest dla każdego. Wielu znajomych mówi mi, że nie mogli by pracować tak jak ja czyli we własnych 4 ścianach. A bo to brak kontaktu z ludźmi, brak motywacji aby rano wstać. Według mnie wszystko ma plusy i minusy. Nie każdy powinien pracować zdalnie. Mi ten sposób pracy odpowiada. Przez to mogę pracować z projektami z całej Polski lub nawet z całego świata i nie muszę się ograniczać do poszukiwania zleceń tylko w okolicy.

Jak pracę zdalną widzą inni?

Część pewno pomyśli, że pracując w domu nic nie robię. Siedzę w ciepłym kapciach. O przepraszam nie siedzę, ale leże cały dzień bez kapci i jeszcze mi za to płacą. Oczywiście można spędzić całą dobę w łóżku, ale z narzędziem pracy w części przypadków z laptopem (jeśli komuś wygodnie), ale trzeba zrobić to, co by się zrobiło w biurze czyli obowiązki muszą zostać wykonane

Plusy pracy zdalnej:
– Pracujemy gdzie chcemy – może to być własne biurko lub ogródek, bar lub kawiarnia, Polska, Szwecja, Bułgaria itd.
– Pracujemy kiedy chcemy – to już zależy od konkretnego projektu. Istnieją takie, w których wymagana jest obecność online o konkretnej godzinie, ale zdecydowaną większość czasu możemy pracować w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Dzięki temu możemy np. odwiedzić miłych urzędników. Przy standardowej pracy w biurze należało by skorzystać z urlopu.
– Nie tracimy czasu na dojazdy – zyskujemy dużo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazd do pracy, oszczędzamy też kasę na paliwo, bilety itp.

Minusy pracy zdalnej
– Brak kontaktu z ludźmi na żywo,
– Człowiek w domu zawsze potrzebny – Domownicy nie zawsze mogą zrozumieć, że mimo tego, że jestem w domu to pracuję i nie należy mi wtedy przeszkadzać.
– Problem oddzielenia pracy i domu.
– Motywacja do codziennego wstawania – no ciężko jest się zerwać z łóżka jak tak nie do końca trzeba o danej porze, ale się da.
– Rozłączający się Internet – no w pracy on-line dobre łącze to podstawa.

Temat pracy zdalnej nie został w tym wpisie wyczerpany, być może jeszcze wrócę do tego tematu. Jeżeli macie jakieś pytania napiszcie o tym w komentarzach. Macie jakieś swoje doświadczenia złe lub dobre związane z pracą zdalną? Zapraszam do dyskusji.