DSP#3 – Pierwszy kod na blogu.

W tym wpisie pojawi się w końcu trochę kodu, nie za dużo, ale zawsze coś.

Visual Studio 2017

Z okazji konkursu zainstalowałem najnowsze Visual Studio w wersji Community. Jest to darmowe środowisko dla małych projektów do 5 osób, zawiera wszystkie funkcjonalności z wersji Professional. Na początek zainstalowałem RC, aby po instalacji dowiedzieć się, że już jutro oficjalna premiera najnowszego VS. Na szczęście instalator bez problemowo to zaktualizował i wszystko póki co działa ;).

Największym zdziwieniem było to, że po instalacji ukazało mi się VS w polskiej wersji językowej. Ojej! WTF? Nie za bardzo mogłem się połapać, na szczęście sytuacja już opanowana i środowisko już jest w jedynym słusznym języku. Chociaż moja żona uważa, że po polsku też ładnie. I ona by pewnie taką wersję chciała.  Co sądzicie o tłumaczeniu środowiska programistycznego na język polski? Może od razu przetłumaczmy cały Framework na PL? Tak jak to ma miejsce w Excelu;)? SUMA() i LICZ.JEŻELI()

Język F#

Konkurs był dobrym powodem, aby nauczyć się czegoś nowego, więc padło na język funkcyjny, a że jestem po Microsoftowej stronie mocy to wybrałem F#. Początkowo miałem w planie stworzyć cały kod projektu w F#. Niestety napotkałem na pewne problemy, więc żeby się nie zrazić blogowaniem to uznałem, że tylko biblioteka generująca dane statystyczne będzie utworzona w tym języku. Aplikacja webowa natomiast zostanie napisana w dobrze znanym C# z wykorzystaniem najnowszego cudu techniki firmy Microsoft jakim jest .NET Core.

Statistics.MVC

Stworzyłem w VS nowa solucje z wymaganymi projektami i wygląda to tak:

Aplikacja aktualnie jedynie wyświetla tekst „Hello from F#”. Cóż za funkcjonalność normalnie MVP (Minimum Viable Product).

Oto obiecany na początku wpisu kod w języku F#:

namespace Statistics.Core
type Hello() =
   member this.Hello = "Hello from F#"

Całe troszkę kodu dostępne jest na moim GitHubie o tu -> „kod”.

Kolejny wpis, jeśli oczywiście mi się nie znudzi blogowanie. będzie na temat samego języka F#.